עמדות

עמדות 2017-11-30T12:16:22+00:00

עמדות הן מיקום משחקי המייצג אספקט מכאני ו/או פלאפי של משחק.

יש במשחק שלושה סוגים של עמדות אין פליי:

 • עמדה פרטית (עמדה רגילה שכל דמות יכולה להקים ובה יוצרים את החפצים או הפריטים המכאניים, קוסמים וכהנים אינם זקוקים לעמדה מכאנית ליצור ויכולים לבצע זאת בכל עמדה אך הם זקוקים לעמדה ראשית רק כדי לאשר מכאנית מגילות או להשתמש במזבח)
 • עמדה קבוצתית ראשית (עמדה שבה יש לשחקן ספציפי סמכות מאסטר לאשר מכאנית פריטים או אלמנטים משחקיים כגון שיקוי ,טקס או חפץ קסום)
 • עמדה לא מכאנית (כל עמדה שאינה מכאנית במהותה, פונדק, בית מסחר , בית תמחוי, בית של מלומד כזא או אחר, חנות וכו…)

בנוסף ישנן עמדות אוף פליי לאוהלים, תיקים וכד׳.

עמדה קבוצתית ראשית מייצגת גילדה או אוטוריטה בעיירה. אלו עמדות שהן מרכז קבוצה ומאושרות ע"י המאסטרים ככאלו. עמדות קבוצתיות ראשיות בנוסף להיותן עמדות מכאניות גם משמשות כמקום שבו מקבלים אישור מכאני על דברים אשר יוצרו או נעשו במשחק (למשל אישור מכאני והצמדת פתק חתום לבקבוק שיקוי או למגילה). יש 10 עמדות קבוצתיות במשחק –   7 עמדות לקבוצות תושבי הכפר ו-3 עמדות לקבוצות החיצוניות.

עמדות ראשיות בקבוצות חוץ:

דרואידים -מקדש
אינקוויזיציה – מקדש
עתיקים – קסם

עמדות ראשיות קבוצות עיירה :

גילדת המלאכה – אנשי העיירה
עמדת מסחר – אנשי העיירה
גילדת האלכמאיים – קבוצת המלומדים
בית החולים – קבוצת המרפאים
מזבח בעיירה – האוראקל והמנזר
מרכז קסם בעיירה – קבוצת מכשפות


אלכימאים ובעלי מלאכה מקבלים אישור מכאני על המוצרים שהם מייצרים באופן דומה. יש להביא את המוצר וחומרי הגלם לאחראי בעמדה הקבוצתית המתאימה. כל יצירה היא פעולת משחק שקוראת באין פליי. כאשר מוסרים מכאנית את חומרי הגלם יש להסביר באין פליי באילו חומרים השתמשתם. גם אישור המוצר מתרחש באין פליי על ידי חתימה עם חותמת איכות של הגילדה או כל פעולה משחקית דומה (מבחינה מכאנית תקבלו פתק או מדבקה שיוצמדו למוצר שמסמנת את המוצר כמאושר מכאנית).אלכימאים, בעלי מלאכה ורופאים יכולים להקים עמדות מכאניות פרטיות. אלכימאי בעמדה פרטית יכול לייצר שיקויים אבל צריך לאשר אותם מכאנית בעמדה הקבוצתית הראשית בתחום. בעלי מלאכה יכולים לתקן מוצרים בתחום התמחותם בעמדה הפרטית ללא צורך באישור. אבל ייצור מוצרים חדשים דורש אישור מכאני בעמדה הקבוצתית הראשית בתחום לאחר היצירה שלהם בעמדה של השחקן. רופאים יכולים לטפל בפצועים שלא הגיעו ל-0 נק״פ ולעזור לאלו שכן להישאר בחיים עד שיקבלו טיפול הולם בעמדה הראשית בתחום.

כהנים נדרשים לבצע את הטקסים (אלא אם צויין אחרת בפירוט של הטקס) בעמדה ראשית עם מזבח וכפעולת אין פליי "להציע" את המרכיבים המכאניים של הטקס כמנחה על המזבח, השחקן האחראי על העמדה הראשית יאשר מכאנית את הטקס (ואם יש צורך יעדכן את המאסטרים). קוסם יכול להכין מגילה בעמדה ראשית או בעמדה פרטית לא מכאנית  (ניתן ומומלץ לעשות את ההכנות בעמדה פרטית) אך האישור המכאני ואישור המגילה יעשה רק בעמדה קבוצתית ראשית ע"י השחקן האחראי על העמדה.

האחראים על העמדות הקבוצתיות הם שחקנים במשחק כמו כל אחד אחר. הם נבחרו ע"י המאסטרים לנהל את העמדה וקיבלו את הסמכות לאשר מוצרים מכאנית. אם קיימות שאלות, אנא זכרו שהאחראים הם שחקנים ופנו אל המאסטרים עם השאלות.

דרישות בסיס לוגיסטיות לעמדות:

כל סוגי העמדות צריכות לעמוד בדרישות הבאות:

 • גודל מינימלי של גזיבו 3 מטר * 3 מטר. גודל עמדה קבוצתית יהיה לפחות 3 מטר * 6 מטר
 • קירות העמדה יהיו מבד מתוח על מסגרת, על מבנה קיים או על  גזיבו שמקובע לקרקע.
 • דלת / שער / כניסה שניתן לסגור. הכניסה יכולה להיות דופן פתוחה אבל חובה שניתן יהיה לסגור אותה לפחות עם וילון בד. חובה שניתן יהיה להבין בבירור שמדובר בכניסה לעמדה.
 • שלט בולט
 • ריהוט בסיסי
 • אזור אוף פליי בעמדה יהיה מופרד לחלוטין עם קירות מבד מתוח בגובה העמדה כך שלא ניתן לראות אותו מאזור האין פליי

אזור אוף פלי שלא בתוך עמדה לא חייב לעמוד בכל המגבלות של עמדות אין פליי מבחוץ. ניתן למשל להקים גזיבו, מבנה עץ  או מבנה מסנאדות עם קירות וגג בד שבתוכו יש אוהלים ותיקים. הוא כן חייב להיות סגור ולהראות מבחוץ כחלק ממבני העיר (לדוגמא הפתרון של הקראוון של ליברה של להקיף אזור אוף פליי עם עמדות שמתוח בינהם בד שמרוסס בדוגמת לבנים הוא פתרון אלגנטי לאזורי אוף פליי.).

סוגי עמדות מכאניות במשחק

הדרישות לעמדות השונות נועדו להבטיח שמי שנכנס לעמדה ישר ירגיש את מה שהיא עושה מבחינה מכאנית. אלו הן דרישות מינימום. אפשר ואף מומלץ להשקיע יותר. עמדות מושקעות מזכות בנק"ד.

במידה ואתם והקפטן שלכם בהתייעצות עם מאסטרים מעריכים שהעמדה תזכה בנק"ד בונוס יהיה עליכם בזמן הגשת הדמות לציין נק"ד בונוס אלו. בהערות להוסיף אילו יכולות נבחרו על סמך הנק"ד הבונוס. בתחילת המשחק המאסטרים יעברו בין העמדות ויאשרו את נק"ד בונוס אלו, ללא חתימת מאסטרים בשטח היכולות שנלקחו בנק הבונוס אינן תקפות.

רפואה :

בית חולים – עמדה קבוצתית

יכולות: ניתן לטפל בפצועים כמספר המיטות ולרפא כל פצוע, כולל פצוע אנוש עם 0 נק״פ.

דרישות: 2-3 מיטות טיפולים עם מזרונים וסדינים, שולחן קטן ליד כל מיטה, וילונות, לפחות סט אחד של כלי ניתוח, קערות מים, תחבושות עם צבע אדום, כלים לקיבוע כמו עץ קשירה, ספרות מקצועית, ומכתש ועלי.

מרפאה – עמדה פרטית

יכולות: רק פצוע אחד יוכל להיות מטופל בעמדה בכל זמן נתון. ניתן לרפא נק״פ במרפאה לשחקן שלא הגיע ל-0 נק״פ. ניתן לייצב פצוע אנוש עם 0 נק״פ ולהחזיר אותו ל-1נק"פ זמני עד שיקבל טיפול טוב יותר.

דרישות: מיטת טיפולים או מזרון כלשהו, שולחן עם כלים ותחבושות.

בעלי מלאכה :

גילדת מלאכה – עמדה קבוצתית

יכולות: משמשת לייצור ולשיפור נשקים, שריונות וחפצים קסומים. ניתן לעבוד על כמות פרויקטים בו זמנית על פי מספר השולחנות, כאשר כל פרויקט מנוהל על ידי שחקן אחר. אין הגבלה מכאנית על מספר היוצרים במקום רק הגבלה פיזית לפי מספר שולחנות העבודה.

דרישות: סדן, 2  שולחנות עבודה, 2 פטישים, צבת, מפוח ,אזמל ,מסמרים, שופין, כבשן, רצועות, כלים וחומרי גלם לעיבוד מתכת עץ או עור, מוצרים מוגמרים לתצוגה, חומרי גלם לעבודה, וציוד בשלבים שונים של הכנה.

נפחיה – עמדה פרטית

יכולות: תיקון חפצי מתכת ויצירת חדשים באישור הגילדה. ניתן לעבוד על חפץ אחד בו זמנית על ידי נפח אחד או יותר.

דרישות: שולחן עבודה, סדן, תושבת לסדן (לא להכות על סדן מעל ריצוף או בטון כי זה שובר אותם), פטישים, כלי עבודה, רצועות, מוצרים לתצוגה.

נגריה – עמדה פרטית

יכולות: תיקון חפצי עץ ויצירת חדשים באישור הגילדה. ניתן לעבוד על חפץ אחד בו זמנית על ידי נגר אחד או יותר.

דרישות: שולחן עבודה, מלחציים לעץ , פטישים, גרזנים, כלי עבודה לעץ, חומרי גלם, מוצרים לתצוגה.

רצעניה – עמדה פרטית

יכולות: תיקון חפצי עור ויצירת חדשים באישור הגילדה. ניתן לייצר חפץ אחד בו זמנית על ידי רצען אחד או יותר.

דרישות: שולחן עבודה, סדן לעור ,פטישים ,כלי עבודה לעור , חומרי גלם, מוצרים מוגמרים לתצוגה .

אלכימיה :

מרכז מחקר אלכימי – עמדה קבוצתית

יכולות: ייצור ואישור כל שיקוי או מוצר אלכימי במשחק. ניתן לעבוד על כמות פרויקטים בו זמנית על פי מספר השולחנות, כאשר כל פרויקט מנוהל על ידי שחקן אחר.

דרישות:  ערימת בקבוקונים או מבחנות, מערכות מדפים, שולחנות, נרות, כלי זכוכית, מבחנות, בקבוקונים, חומרי גלם, עשבים שונים, צנצנות עם סטאף, ספרים, מגילות, חומרים כימיים מגניבים, אגן (קערה) לאש, כלי מדידה וערבוב, עלי ומכתש, אבקות וצמחים, גינה קטנה, כלי כתיבה, מגילות, ופתקים.

 

עמדת אלכימיה – עמדה פרטית

יכולות: ייצור שיקויים באישור המרכז האלכימי. ניתן ליצור שיקוי אחד בו זמנית על ידי אלכימאי אחד או יותר

דרישות: שולחן עבודה עם כלים וקערות, עלי ומכתש, כלי מקצוע, בקבוקים, ומגילות.

מאגיה:

מרכז קסם – עמדה קבוצתית

יכולות: יצירת מגילות עם קסמים,ניתן לעבוד על כמות פרויקטים בו זמנית על פי מספר השולחנות, כאשר כל פרויקט מנוהל על ידי שחקן אחר.

דרישות: שולחנות, מערכות מדפים, חומרים ללחשים ומחקר קסום, מגילות, ספרים, עששית, כלי כתיבה, ניירות, חותמות שעווה, נרות, תרשימים של תנועות ומילים, קריסטלים, אבנים, כדור בדולח, תיבות, ובקבוקים.

כהונה:

מקדש – עמדה קבוצתית

יכולות: נדרש לביצוע טקסי כוהנים.טקס אחד יוכל להיות מבוצע בכל רגע נתון במזבח.

דרישות: מזבח בגודל של כ- 100 ס״מ רוחב * 70 ס״מ עומק * 70 ס״מ גובה, שולחנות עם חפצים קדושים וכלים טקסיים, סמלים קדושים, דגלים עם סמלי האלים על הקירות ואזור להשאיר מנחות לאלים.

חשוב שהעיצוב הכלל יבהיר את אופי האל, לדוגמה: מקדש של אל טבע יקושט בצמחים מטפסים על העמודים ומקדש של אל מוות יקושט בגולגלות וצבעים מתאימים.

שונות:

מרכז מסחר – עמדה קבוצתית

יכולות: מאפשר להכניס למשחק משאבים

דרישות: כל מוצר מכאני ישמר בתיבה ייעודית – כלי כתיבה, נייר, שעווה וחותמת (לעריכת חוזים), סחורות פרופס, מדפים, שולחנות, כיסאות, בדים, פרוות, כדים, בקבוקים, סלים עם סחורה, תיבות גדולות , תיבות קטנות על המדפים והשולחנות, וקירות מקושטים בבדים עם דוגמאות.

גינה – עמדה פרטית

יכולות: גינה מטופחת מניבה כל יום גידולים. כמות הגידולים שגינה מניבה תיקבע בתחילת המשחק על ידי המאסטרים. מגוון הגידולים המגודלים בגינה נקבע לפי היכולות של בעל הגינה:

 • הרבולוגיה- מאפשר לגדל קמליה. באישור מיוחד לגינה מושקעת ניתן לגדל גם פרחים(פרח השמש ,רגינה מלכת האפר)
 • חקלאות/אלכימיה/רפואה + טוקסיקולוגיה +הרבולוגיה – מאפשר לגדל פטריות
 • אלכימיה/רפואה + הרבולוגיה – מאפשר לגדל קאבה וקמליה. באישור מיוחד לגינה מושקעת ניתן לגדל גם זרעי ריגוסה.

דרישות: מינימום הגודל של הגינה חייב להיות 50 ס"מ על 100 ס"מ. גינה גדולה יותר ומושקעת יותר תניב כמות גדולה יותר של משאבים.