עולם

/עולם
עולם 2017-11-29T17:01:45+00:00

מימד העליונים- האמת

בהתחלה, לא היה דבר.

והכל כבר היה.

ועם הכלום בא כל השאר.

וכאשר הכל נוצר, איתו הגיע גם שום דבר.

עם האור בא החושך.

עם החום בא הקור.

עם התקווה הגיע יאוש.

עם החיים הגיע המוות.

 

כאשר הבורא יצר את הכל ואת הכלום הוא התפרק לאינספור חתיכות. החתיכות הגדולות ביותר הפכו לאלים העליונים – חסרי שם, חסרי צורה, כל יכולים באופן בלתי נתפס עבור בן תמותה.

החתיכות הקטנות יותר הפכו לאלים, ישויות רבות עצמה המסוגלות ליצור מן הכלום ולקחת מן הקיים.

מן הרסיסים הרבים מספור נוצרו המלאכים והשדים, מוגבלים בכוחותיהם ליצירה בלבד אצל המלאכים, או להרס בלבד אצל השדים, ובכך יוצרים איזון מושלם בין השניים.

 

כל היצורים  בעלי כוח אלוהי, מהאלים העליונים עד למלאכים ולשדים התחתונים.נמצאים במימד נפרד- מימד העליונים

טוב ורע הם מושגים שהומצאו על ידי בני אדם ועוד לא קם מי שיכול היה להגיד שישות מסוימת היא טובה או רעה, אלא רק להצביע על קיומה ולא מעבר לכך.

 

היקום של סולווד מתקיים בעולם אפל, המאוכלס על ידי יצורים על טבעים- ערפדים, אנשי זאב ועוד מפלצות, הקסם בעולם זה חזק, אך ככל דבר אחר – מגיע עם מחיר כבד.

ככל שהאדם משתמש בקסם לעתים תכופות יותר, כך, אט אט הקסם מעכל את האנושיות שלו, פיסה אחר פיסה.

האקלים בסולווד הוא אידיאלי לחקלאות, האדמה פורייה, חיה ומשגשגת והמכרות לא יסולאו בפז אך האנשים אשר עובדים בהם כולם ריקים.

 


האלים העליונים

האלים העליונים התפתחו מהפיסות הגדולות ביותר שנשברו מן היוצר. בעלי כוח אינסופי ובלתי ניתן לתפיסה, הישויות בעלות הכוח והמעמד הגבוה ביותר בכל היקומים, בעלי ידע מוחלט של מה שהיה, מה שיהיה ומה שכעת.

האלים

האלים הם ישויות בעלות כוח רב. להם יש את היכולת ליצור או להשמיד כמעט כל דבר, לא משנה מה הוא וממה הוא בנוי. רובם המוחלט של האלים פועל עבור האלים העליונים.


מלאכים ושדים

המלאכים והשדים משלימים אלו את אלו. בעוד המלאכים יודעים רק לבנות, השדים יודעים רק להרוס.

למרות שמותיהם, אין להניח מכך שכל המלאכים הם טובים וכל השדים הם רעים.

המלאכים והשדים מייצגים את היצירה מול ההרס, האור מול החושך, החיים מול המוות. הם חצאים היוצרים את השלם, צד אחד לא יכול להתקיים ללא השני.


עבור האלים- המלאכים, השדים ובני האדם הם לא יותר מכלים על הלוח. יצורים קטנים, נחותים ובני חלוף. ועדיין, אחת הדרכים המרכזיות של הנ"ל להתחזק היא לגרום לבני האדם הקטנים להעריץ אותם ולהתפלל עבורם. המלאכים והשדים מנצלים את בני האדם למטרותיהם, הם משתמשים בבני האדם כדי לטפס בסולם המעמדות של האלים העליונים.

רקע על עולם המשחק

הסיפור מתרחש בעולם פנטזיה נמוכה (אך רחבה בקסם) ימי ביניימית עם אווירה אפלה. המשחק מתרחש בעיירה בשם סולווד, כפר עשיר מאוד, היושב על מכרה של סולריום.
הכפר שופע משאבים ומשמש נקודת מסחר לכל הממלכה.

לפני כ-100 שנים הושמדה סולווד בעקבות קללת שדים אשר פקדה את הכפר, אך זמן הרב שעבר מאז,  והכפר שוקם והוקם מחדש.
בתקופה האחרונה הגיעו לחצר המלוכה דיווחים בגין הפרות סדר חמורות בכפר, מספרים על תושבים שמאבדים את שפיותם וכל צלם אנוש. מצב לא רגיל זה משך תשומת לב רבה בחודשים האחרונים מצד גורמים חיצוניים בניסיון לגלות את מקור ה"קללה", כפי שממסדי הדת הגדירו זאת, שהוטלה על הכפר.

 

קוסמו-פוליטיקה

ממלכת לינד היא הממלכה הגדולה ביבשת (גודל היבשת מקביל לאירופה+בריטניה+טורקיה+חלק משמעותית מרוסיה  של ימינו ) והיא הממלכה בה מתרחש המשחק וסלווד הינה עיירה במממלכת לינד.

אפפוניה , אנשים מלוכסני עיניים חוורים למראה הידועים כאנשי אדמה שאוהבים את האדמה שהם מעבדים וקשורים אליה באורח חייהם, בתרבות ובדת . האדמה היא אמא קשה ודורשנית שמעניקה וגם לוקחת חיים , היא המקור להכל ומדי פעם יש להזינה בדם ובקורבנות אדם כדי להשביע את רצונה ואת רצון האלים ששולטים בכוחות הטבע . החיים פשוטים באפפניה ולעיתים קצרים , והם מיצרים אנשים קשוחים שסומכים על עצמם ועל חבריהם הקרובים כדי לשרוד וחשדניים כלפי זרים והמינהגים שהם מבאים איתם . על פניו האפפינים סגורים ושתקנים , יש להם ידע רחב בכל הקשור לחקלאות , גידול חיות משק ושרידה בתנאים הקשים של ההרים הגבוהים העוברים בממלכתם . האפפינים חיים ברובם בכפרים או בעירות קטנות , בממלכה יש עיר גדולה אחת היא העיר שנושקת לשמיים , שם נמצא הקיסר נבחר האלים . העיר שנמצאת גבוהה בערים היא המרכז השלטוני ושם יושבים כל מנגגנוני השלטון המרכזי ורוב הצבא . העיר חקוקה בסלע ומרשימה למראה לא בגלל פאר והדר של זהב ואבנים יקרות , אלא בגלל מבני האבן המסביים העשויים גרניט וצפחה ובזלת . כמו כל שאר תושבי הממלכה גם העיר פירוס קשה וקשוחה , זו לא עיר של בתי מרזח ומסבאות והוללות ,אלא של עבודה קשה וחיים פשוטים . הקיסר נבחר בטקס של כוהני הדד לכל חייו מבין אוכלוסית הממלכה . כאשר מופיע הצורך בקיסר חדש , עורכים אנשי הדת טקסים גדולים ואז יוצאים במסע לחפש קיסר חדש , הקיסר החדש הנבחר הוא תמיד ילד בשנה הרבעית לחייו , והוא נלקח אל הארמון בעיר ומוכשר ע"י טובי המורים לתפקידו . יחד איתו נבחרים עוד חמישה שהופכים להיות " מגיני הקיסר " והם משמשים כמושלים מקומים וכראשי הצבא .

מילטוס , האנשים במילטוס מתמרים לגובה וניכרים במימדים הפיזיים הגדולים , המם מגדלים זקנים עבותים ונוהגים לשיר בקול גדול כשהם יוצאים לצייד או לדיג . האנשים במילטוס מתחלקים לשלוש תתי חברות , יורדי הים , הנקראים בשמה המקומית עגתיים , הציידים הנקראים , גושגים , והסוחרים ומעט החקלים הנקראים נאפתיים . מבין השלושה הציידים נחשבים גם אלו שאמורים להגן על הממלכה , יורדי הים הם אלו הפושטים על ממלכות אחרות ועוסקים גם מעט בפיראטיות , והסוחרים מנהלים את כולם . קשה לקרוא למילטוס ממלכה , שכן אין באמת במילטוס מלך אלא מועצה המורכבת ממספר לא קבוע של ניציגים משלושת הזרמים , במילטוס אין ערים גדולות בכלל עקב הטבע הקשה של המקום , הקור ומזג האוויר הסוער . רוב האנשים חיים בסוג של כפרים הבנויים מחוות הנפרסות על שטח גדול , ללא גבולות ברורים . אולי בגלל מזג האוויר הקשה , והשעות הרבות בהן המילטוסים כלואים בביתם בחורף פתחו אלו תרבות עשירה הכוללת לא מעט אומנות ויצירה , החל בציור , פיסול , כתבית סיפורים ושירה . כמעט כל תושבי מילטוס שרים , לבד במקלחת או בלהקות מקומיות כאשר הם נפגשים , בעיקר בחגים או כיורדי הים מבאיים לוויתן שניצוד אל החוף . המילטוסים עוזרים אחד לשני , וזה חלק עקרי בתרבות שלהם וזו חובה , יש להם מערכת התחשבנות מורכבת של מי חייב מה למי , וזה אחד מנושאי השיחה המרכזים כאשר שני מילטוסים נפגשים , אך ללא כל קשר לעומק החוב , כל מילטוסי חייב לעזור לרעו כלל האפשר וכאשר זה נדרש . בניגוד למזג האוויר המילטוסים אנשים חמים שמקבלים בברכה גם זרים ויארחו אותם ברצון , במיוחד כאשר מעורבות בעניין מתנות . המילטוסים מעריכים מעוד מתנות שהם מחלקים אחד לשני בכל הזדמנות כמעט , לרוב פריטים חסרי ערך כמו תכשיטי זכוכיות וכדומה , העיקר הכוונה .

זיאטרה , זיאטרה היא מקום מוזר ומופלא , שכן היא ביתם של הקוסמים הגדולים והמפורסמים ביותר כבר עשרות דורות . בכל רחבי זיאטרה הטבע נכלה ורוסן ובוית באמצעות קסם להיות מזמין ונעים או יפה ומרהיב וכחומר ביד היוצר או היוצרים , יש 55 מגדלי קוסמים בזיאטרה , כל אחד מהם מנוהל ע"י קוסם בכיר ובדרך כלל מכיל מספר קוסמים וכמה עשרות מתלמדים . חלק ממגדלי הקוסמים מרחפים לעיטים באוויר וחלקם משנים את מקומם , סביב כל מגדל יש בדרך כלל עיר קטנה המשרתת את צרכי המגדל ואנשיו . פעם בחמש וחצי שנים נבחר בתחרות הקוסם הגדול , שמנהל את עניני המדינה , התחרות הזו לא פשוטה כלל ואפילו יכולה להיות קטלנית , אך זה הכבוד הגדול ביותר שאליו שואף כל קוסם גדול ומנהל מגדל . התחריותיות בקרב הזיארטיאנים גדולה בכל ימות השנה כמו גם הנאמנות לעיר , למגדל ולקוסם שאליו הם קשורים , היריבות הזו לא פעם גולשת למאבקים פנימים של יוקרה וכבוד ואף הופכת לא נעימה ואפילו אלימה , מוות בקטטה על כבוד הקוסם שלך היא אחת מסיבות המוות השכיחות בזיאטרה . הקוסמים הגדולים עוסקים הרבה במחקר ובנסיעות לעולמות אחרים ומקומות מופלאים , אך בד בבד הם מרכזים לא מעט מאמץ ביריבות אם קוסמים אחרים . מדי פעם יש מילחמה או מאבק פנימי קטן בגן העדן הקסום הזה , ומלחמות של קוסמים זה דבר נוראי . הקסם מזמן השפיע על האופי של תושבי המקום , האריך את חייהם והרחיק אותם ממה שנחשב אנושי , הם קרים וחסרי רגש , תבוניים ועקשנים , וצמאים לכוח ושלטון ,הם חסרי רחמים או חמלה . במקום אהבה תמצאו נאמנות שמקורה בתכליתיות , במקום ידידות תמצאו בעיניו הסגולות של קוסם את מדד התועלת שהוא יכול להשיג בכך שתהיו לצידו . וכל זה באווירת גן עדן קסום שבו הכל יפה מבחוץ ומנוכר מבפנים .

ממלכת מדידא, אין כמו הסוסים של מדידא בכל העולם כולו , כמו אנשי המממלכה הזו הם אצילים יפים בריאים וחופשים , אין כמו האוכל במללכת מדידא , הייין הגבינה והבשר המשובח , אין כמו מזג האוויר במדידא , הוא קרוב להיות מושלם , חם ונעים בקיץ וקריר מספיק בחורף עבור הענבים והתפוחים . ממלכת מדידא מסתמכת על כל העובדות האלו כדי להתקיים , היא ידועה כמקום הנטראלי שאף אחד לא מעיז לתקוף מחשש לתגובת האחרים , היא יעד הנופש האידיאלי , המקום הנכון לשלוח את הנסכים והאצולה של כל אחת מן הממלכות האחרות כשהם רוצים להתרחק קצת . זו מדינה עשירה וידועה בכך שהיא משמשת מעין בנק המלווה כסף ומשאבים למדינות אחרות . הנטראליות והבטחון הרב לכולם , או לכל מי שיש בידיו ממון גורמת לכך שמדינה זו היא למעשה המרכז הפוליטי של העולם , פה מתנהלות פסגות שלום או משאים ומתנים בין מדיניות , והמדאנים לקחו לעצמם מעין תפקיד של בוררים  ומפשרים ."  אין דין צדק כזה של מדידא " הנה ססמא שגורה בקרב מדינאים וסוחרים . יחד אם משפטים אחרים המהללים את היין , האוכל או הניאופים בממלכה . הממלכה נשלטת על ידי מלכה העונה לתואר " מלכת הלב " ,התפקיד עובר בירושה מאם לבתה הבכורה . בעוד שתושבי מדידא הינם מכניסי אורחים חביבים ובלינים , והארץ מלאה בערי נופש , טירות יוקרה ובוסטנים , יש מעמד של לא אזרחים ולמעשה עבדים במדידא שמפעילים את בתי הבושת , המרחצאות הענקיים ואת כל הטוב שלו זוכים האזרחים . לעבדים אלו יש מעט מעוד זכיות אם בכלל ואדוניהם קובעים חיים וממת עבורם , העבדים מגיעים ממקומות אחרים בעולם על ידי סוחרי עבדים או שהינם אזרחים שאיבדו את זכויותיהם ונמכרו לשמש כעבדים כתוצאה מחובות כספיים או עברות על החוק . החוק המקומי מאפשר לא מעט אבל בתי המשפט במדינה זו מקפידים על קלה כחמורה לגבי אזרחי המדינה , תיריים בליניים בעלי ממון ואצולה יכולים לקבל התרים מיוחדים לעבור על החוק או לפדות את עצמם בכופר כסף במקום להענש או להישפט .

 

בדרום ישנו אזור בו שוכנים בעיקר שבטים ללא שלטון מסודר. כיום חיים שם בעיקר המון ברברי גדול היושב ביערות וההרים דרומית לממלכת לינד. האזור אינו  פורה ומורכב בעיקר  מביצות ושטחים עקרים.

בצפון יושבת מעין רפובליקה של נסיכויות ללא שלטון מרכזי חזק (מקביל לנסיכויות הגרמניות של תקופת ימי הביניים המוקדמים).

ממזרח ישנה ממלכה הממוקמת ביער עתיק ומאוכלסת על ידי  דרואידים ומכשפות, ממלכה זו מקיימת מסחר מסוים עם שכנותיה אך תמיד ישנה מתיחות מסוימת ביחסים בינה לבינן.

צפון מזרח היבשת פחות מפותח, רוב החלק המזרחי מורכב מערי מדינה עם "ממלכות" קטנות פה ושם.